
Liderul ALDE din Parlamentul European, Guy Verhofstadt, a urat marți succes României, la Strasbourg, în plenul Parlamentului European, pe perioada preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene și a adăugat că Bucureștiul nu este departe de activarea Articolului 7 din cauza legilor justiției:
– „Sper sa nu apara un al treilea caz de Articol 7 impotriva Guvernului Romaniei, parerea mea este ca nu sunteti departe de acest moment, continuand sa ignorati opiniile comisiei de la Venetia”
– „Tariceanu mi-a promis la București ca Guvernul dvs va modifica propunerile (privind reforma in justitie -n.r.) si se vor conforma propunerilor de la Comisia de la Venetia”
Afirmațiile au fost făcute în prezența premierului Viorica Dăncilă, dar și a altor miniștri precum Eugen Teodorovici – ministrul Finanţelor Publice, Marius-Constantin Budăi – ministrul Muncii şi George Ciamba – ministrul delegat pentru Afaceri Europene.
ALDE european este grupul din care face parte partidul ALDE românesc condus de Călin Popescu Tăriceanu.